Педагог і краєзнавець
Туристсько-краєзнавчу роботу на Прикарпатті не можна уявити без Михайла Косила – директора обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Наша розповідь про непересічну особистість – Заслуженого працівника освіти України, почесного працівника туризму України, почесного краєзнавця України,удостоєного премією ім. Д. Яворницького Національної спілки краєзнавців України. Він нагороджений грамотою Верховної Ради України, подякою Прем’єр-Міністра України, подякоюміського голови м. Києва,почесними грамотамиІвано-Франківської облдержадміністрації та головиобласної ради, нагрудними знаками “Відмінник освіти України”, “Софія Русова”, почесними грамотами ряду міністерств та організацій України.
Михайло Юрійович народився 4 вересня 1955 року в с. Заріччя Надвірнянського району. Закінчив Івано-Франківський державний педагогічний інститут імені Василя Стефаника та Тернопільську академію народного господарства.
З 1984 року Михайло Юрійович докладає всіх зусиль, щоб не лише розвивати туристсько-краєзнавчу роботу в регіоні, а й зберегти, примножити й передати наступним поколінням історико-культурну спадщину свого народу. Він знаний як талановитий організатор, вдумливий, грамотний, досвідчений, вимогливий керівник, ентузіаст своєї справи не лише на Прикарпатті, айв Україні.
Найяскравіше високі ділові та моральні якості п. Михайла проявилися на посаді директора облдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді, яку він обіймає впродовж трьох десятиліть. За цей час навчальний заклад став одним із провідних організаційно-методичних центрів туристсько-краєзнавчої освіти.
З ініціативи та безпосередньої участі Михайла Косила вперше в Україні створено філії позашкільного навчального закладу та структурний підрозділ для роботи з обдарованими дітьми. Ведеться велика видавнича діяльність, зокрема випуск регіонального науково-методичного альманаху “Краєзцавець Прикарпаття”, засновано бібліотеку журналу “Краєзнавець Прикарпаття”, видруковано 23 числа видання, десятькниг. Сьогодні активно функціонують уже дев’ять філій, сім дитячих турбаз, навчально-тренувальний центр, вихованці яких – багаторазові переможці і призери всеукраїнських зльотів, змагань, експедицій, чемпіони та призери чемпіонатів України не лише серед молоді, а й дорослих з техніки лижного, водного туризму. Налагоджена тісна міжнародна співпраця з колегами з Польщі, Словаччини.
2012 року позашкільний навчальний заклад атестований з відзнакою.
З ініціативи Михайла Косила на базі центру під егідою Міністерства освіти і науки України, національних громадських організацій України неодноразово проводилися всеукраїнські науково-практичні конференції, семінари-практикуми з актуальних питань туристсько-краєзнавчої роботи. Він був делегатом І-ІІІ з’їздів працівників освіти України, бере участь у діяльності багатьох робочих груп з напрацювання шляхів вирішення проблем освіти в Україні, розроблення нормативно-правового забезпечення позашкільної освіти, працює над науково-методичним забезпеченням галузі позашкілля, досліджує теорію і практику туристсько-краєзнавчої рботи в позашкільних навчальних закладах України. У його доробку більше 40 наукових публікацій у фахових виданнях із проблем туристсько-краєзнавчої роботи. Професійний рівень Михайла Юрійовича оцінили колеги, обравши академіком Міжнародної академії дитячо-юнацького туризму і краєзнавства.
Активна національно-патріотична життєва позиція керманича чітко відображається в багатогранній громадській діяльності: голова правління Івано-Франківської обласної організації Національної Спілки краєзнавців України, президент обласної федерації спортивного туризму, член комітету при Президентові України з Державної премії України в галузі освіти, член громадської ради Комітету з питань освіти і науки Верховної Ради України.
Діяльність Михайла Юрійовича тісно пов’язана з науково-дослідницькою роботою. Навчаючись в аспірантуріПрикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, виконав дослідження на тему “Розвиток туристсько-краєзнавчої роботи в позашкільних навчальних закладах України у другій половині XX - початку XXI століть”.
Михайло Косило - співорганізатор ряду благодійних акцій. Зокрема, спорудження пам’ятника “Руській трійці" методом народної будови у сквері біля національного медичного університету, відкритого наприкінці 2013 року.
Його працелюбність, вимогливість уміло поєднуються зі щирою людською уважністю до своїх колег, що свідчить про високі моральні якості і професійну культуру керівника.