< >

Педагог і краєзнавець

Педагог і краєзнавець


Туристсько-краєзнавчу роботу на Прикарпатті не можна уявити без Михайла Косила –  директо­ра обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Наша розповідь про непересічну    особистість – Заслуже­ного працівника освіти України, почесного працівника туризму Ук­раїни, почесного краєзнавця України,удостоєного  премією ім. Д. Яворницького Національ­ної спілки краєзнавців України. Він нагороджений грамотою Верховної Ради України, подякою Прем’єр-Міністра України,  подякоюміського  голови м. Києва,почесними грамотамиІвано-Франківської облдержадміністрації та головиобласної ради, нагрудни­ми знаками “Відмінник освіти України”, “Софія Русова”, почесними грамотами ряду міністерств  та    організацій   України.

        Михайло Юрійович народився 4 ве­ресня 1955 року в с. Заріччя Надвірнянського району. Закінчив Івано-Франківський державний педагогіч­ний інститут імені Василя Стефаника та Тернопільську академію народного господарства.

З 1984 року Михайло Юрійович док­ладає всіх зусиль, щоб не лише розвивати туристсько-краєзнавчу роботу в регіоні, а й зберегти, примножити й передати наступним поколінням історико-культурну спадщину свого народу.  Він знаний як талановитий орган­ізатор, вдумливий, грамотний, досві­дчений, вимогливий керівник, ентузі­аст своєї справи не лише на Прикар­патті, айв Україні.

Найяскравіше високі ділові та мо­ральні якості п. Михайла проявилися на посаді директора облдержцентру туризму і краєзнавства учнівської молоді, яку він обіймає впродовж трьох десятиліть. За цей час навчальний заклад став одним із провідних орга­нізаційно-методичних центрів туристсько-краєзнавчої освіти.

З ініціативи та безпосередньої участі Михайла Косила вперше в Ук­раїні створено філії позашкільного навчального закладу та структурний підрозділ для роботи з обдаровани­ми дітьми. Ведеться велика видав­нича діяльність, зокрема випуск ре­гіонального науково-методичного альманаху “Краєзцавець Прикарпаття”, засновано бібліотеку журналу “Краєзнавець Прикарпаття”, видруковано 23 числа видання, десятькниг. Сьогодні активно функціонують уже дев’ять філій, сім дитячих тур­баз, навчально-тренувальний центр, вихованці яких – багаторазові пере­можці і призери всеукраїнських зльотів, змагань, експедицій, чем­піони та призери чемпіонатів Украї­ни не лише серед молоді, а й до­рослих з техніки лижного, водного туризму. Налагоджена тісна міжна­родна співпраця з колегами з Польщі, Словаччини.

2012 року позашкільний навчальний заклад атестований з відзнакою.

З ініціативи Михайла Косила на базі центру під егідою Міністерства освіти і науки України, національних громадських організацій України неодноразово проводилися всеук­раїнські науково-практичні конфе­ренції,  семінари-практикуми з акту­альних питань туристсько-краєзнав­чої роботи. Він був делегатом І-ІІІ з’їздів працівників освіти України, бере участь у діяльності багатьох робо­чих груп з напрацювання шляхів ви­рішення проблем освіти в Україні, розроблення нормативно-правового забезпечення позашкільної освіти, працює над науково-методичним за­безпеченням галузі позашкілля, досліджує теорію і практику туристсько-краєзнавчої рботи в позашкільних навчальних закладах України. У його доробку більше 40 наукових публі­кацій у фахових виданнях із проблем туристсько-краєзнавчої роботи. Професійний рівень Михайла Юрі­йовича оцінили колеги, обравши академіком Міжнародної академії дитячо-юнацького туризму і крає­знавства.

Активна національно-патріотична життєва позиція керманича чітко відображається в багатогранній гро­мадській діяльності: голова правлін­ня Івано-Франківської обласної організації Національної Спілки крає­знавців України, президент обласної федерації спортивного туризму, член комітету при Президентові України з Державної премії України в галузі ос­віти, член громадської ради Коміте­ту з питань освіти і науки Верховної Ради України.

Діяльність Михайла Юрійовича тісно пов’язана з науково-дослідницькою роботою. Навчаючись в ас­пірантуріПрикарпатського націо­нального університету імені Василя Стефаника, виконав дослідження на тему “Розвиток туристсько-краєзнав­чої роботи в позашкільних навчаль­них закладах України у другій поло­вині XX - початку XXI століть”.

Михайло Косило - співорганізатор ряду благодійних акцій. Зокрема, спорудження пам’ятника “Руській трійці" методом народної будови у сквері біля національного медично­го університету, відкритого на­прикінці 2013 року.

Його працелюбність, вимогливість уміло поєднуються зі щирою людсь­кою уважністю до своїх колег, що свідчить про високі моральні якості і професійну культуру керівника.